Jak dobrać poduszki dekoracyjne na kanapę?

16-04-2021


Wielkie zmiany zaczynają się od drobnych rzeczy.  Dlaczego więc każdego dnia mijasz je obojętnie? Dlaczego chować je do pojemnika na pościel, skoro kanapa uznawana jest za serce salonu? Dlaczego wygląd leżących na niej poduszek jest tak bagatelizowany? 

 

Poduszki dekoracyjne, stopka blogowa
Zdziwisz się jak wielką różnicę w odbiorze starej kanapy, a czasem nawet całego pomieszczenia może wprowadzić dopasowanie do niej odpowiednich poduszek dekoracyjnych.

Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać poduszki dekoracyjne na kanapę do swojego salonu i nie tylko. 

 1. ILOŚĆ

  Przy wyborze ilości poduszek kieruj się wielkością sofy, na której mają się one znajdować.
  Dla typowej sofy 3-osobowej najlepszym będzie zaopatrzenie jej w 2 lub 4 poduszki. Większe kanapy, na przykład narożnikowe, przyozdabiać można od 4 nawet do 6 poduszek. Zasada zachowania liczby parzystej nie zawsze jest konieczna. Niektóre kanapy świetnie wyglądać będą również z 3 lub 5 sztukami. Wszystko zależy od układu w jakim pragniemy ułożyć poduszki. Jeżeli nie jesteś pewna w ile poduszek powinnaś się zaopatrzyć, pamiętaj że zawsze lepiej jest mieć jedną za dużo niż jedną za mało. Jeżeli w salonie posiadamy również fotel lub krzesła, warto zastanowić się nad dobraniem po jednej sztuce na każdy dodatkowy mebel do zestawu. Jeżeli chodzi o łóżka, to poduszki ozdobne sprawdzą się również i tam. W zależności od wymiaru powinniśmy dobrać min. 2 sztuki na każdą ze stron. Przy szerszych łóżkach najlepiej sprawdzą się 4 poduchy.   Poduszki dekoracyjne na kanapiePoduszki ozdobne ze zwierzętami w stylu Skandynawskim

   
 2. KSZTAŁT

  W tym punkcie możesz zadać sobie pytanie, czemu prócz ozdoby ma służyć Twoja poduszka.
  Jeżeli do podpierania na całej długości pleców - wybierz klasyczną kwadratową poduszkę; podłużne poduszki 30x50 cm za to świetnie nadadzą się do podparcia niższej części kręgosłupa oraz szyi. Oprócz tego poduszki kwadratowe 45x45 cm sprawdzą się na kanapach zarówno z wysokim jak i z niskim oparciem. Są również idealne na krzesła. Natomiast poduszki podłużne 30x50 cm przeznaczone są głównie dla kanap z niskim oparciem. Sprawdzą się równie dobrze na szerokich fotelach i łóżkach.   Poduszka dekoracyjna w geometrzyczne wzory 45x45 na krzesło Poduszka dekoracyjna podłużna 30x50 cm w wzory geometryczne na krzes


 3. MATERIAŁ

  Dużą uwagę przywiąż do materiału, jakim pokryta jest poduszka, zapoznaj się z zaletami i wadami podstawowych pokryć.

  Bawełna:

   Oddycha, jest świetna w dotyku. Poduszki bawełniane wytwarzane są z użyciem tzw. płótna a'la len. Nazwa ta pochodzi od struktury materiału, która bardzo przypomina materiały lniane. Bawełna ta jest niezwykle mocna, a więc odporna na rozciąganie; nie uczula, a przede wszystkim grzeje! Jej jedyną wadą jest niska sprężystość, a zatem może być ciężko ją rozprasować. 

  Welur:

  Welur, a w tym wypadku raczej welur syntetyczny jest gęsty, miękki, nieco pluszowy w dotyku, ale przede wszystkim ciepły i bardzo wytrzymały.  Moda na ten materiał zdecydowanie powraca.

  Aksamit:

  Poduszki aksamitne, wykonane są z wysokiej jakości aksamitu syntetycznego. Charakteryzują się stosunkowo wysokim połyskiem i gładkością. 

  Po drugiej stronie stoi wszechobecny poliester, który w przeciwieństwie do bawełny, nie oddycha i bywa nieprzyjemny w dotyku. 

     Materiały, tkaniny

 4. WYPEŁNIENIE DO PODUSZEK

  Tak samo, jak w przypadku materiału, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z cechami różnego rodzaju wypełnienia, ale zanim to zrobisz, PAMIĘTAJ że poduszki dekoracyjne muszą mieć wyjmowane wypełnienie, by móc je swobodnie wyprać. Niby oczywiste, ale wiele osób już o tym zapomniało. Wypełnienia na ogół wykonane są w 100% z poliestru.  Wypełnienia do poduszek 45x45 cm


 5. KOLORYSTYKA

  Ostatnim i chyba najbardziej wyczekiwany punkt to zasady kolorystyki doboru odpowiednich poduszek dekoracyjnych, które zostaną z nami na długie lata. Przedstawię Ci więc kilka podstawowych rodzajów zestawień:

  - Kontrast: unikniemy w ten sposób monotonii i przyzwyczajenia się do wyglądu naszych dekoracji.
  - Łączenie drobnego wzoru/poduszki gładkiej ze wzorem mocnym i wyrazistym: unikniemy nudy bądź przeciążenia.
  - Roślinny mix: dwie poduszki z motywem roślinnym kompletnie ze sobą nie grają? Dodaj kolejną, a najlepiej kolejne trzy. Brzmi dziwnie ale zaufaj nam, stworzysz w ten sposób naprawdę ciekawą i spójną kompozycję.
  - Różne wzory w tym samym kolorze: Podchodząc do tematu od drugiej strony, możemy stworzyć świetną kompozycję, zestawiając ze sobą poduszki w różnych wzorach i różnych wielkościach wzorów, ale tym samym kolorze dominującym.  Poduszki dekoracyjne minimalizm, na kanapę

 

 

PODSUMOWANIE: Cieszę się, że dotarłaś/eś aż tutaj. Możesz być zaskoczony, że tak niewiele potrzeba do sukcesu dekoracyjnego, ale bez obaw. Teraz przed zakupami, na podstawie zebranych informacji możesz pooglądać oferowane w internecie inspiracje i zauważyć prawidłowości przedstawione powyżej, po kilku minutach bacznej obserwacji prac dekoratorów śmiało dasz radę dobrać idealne poduszki i nadać swojej kanapie świeżość bez ulegania nietrafionym poradą.