Coś w ten deseń – 6 zasad stosowania wzorów we wnętrzach.

15-07-2022

Wzory nadają pomieszczeniu charakter oraz styl. Można dzięki nim optycznie powiększyć przestrzeń, dodać jej głębi lub odpowiednio ją wymodelować. Stosowanie deseni w aranżacji wnętrz potrafi jednak onieśmielać. Łatwo o błąd lub nadmiar. Dlatego warto przestrzegać w tym względzie kilku podstawowych zasad.

 

  1. Działaj stopniowo

Tak, stosując wzory, można przedobrzyć. Dobra informacja jest jednak taka, że w bardzo prosty sposób da się uniknąć tego problemu. Wystarczy nasycać wnętrze wzorami stopniowo, a na ich nośniki wybierać drobne dodatki, które w razie złej decyzji łatwo będzie można wymienić na inne. Nie porywaj się więc od razu na kupno kanapy z wzorzystym obiciem! Zamiast tego pomyśl raczej o takich detalach, jak poduszki ozdobne, zasłony, małe chodniczki, podkładki pod napoje, doniczki czy inne elementy użytkowe i dekoracyjne. Działaj metodą prób i błędów.

Poduszka w wyraziste kwiaty typu Vintage sprawdzi się bardzo dobrze na jednolitym tle.

 

  1. Wybierz główny element

To może być styl, motyw lub kolor. Jedno często będzie szło w parze z drugim. Przykładowo, jeśli zechcesz urządzić pokój w stylu rustykalnym lub shabby chic, naturalną konsekwencją będą wszelkie desenie kwiatowe, koronki, a także krata. W przestrzeniach minimalistycznych i skandynawskich sprawdzą się geometryczne wzory oraz pasy, a w niektórych przypadkach również desenie etno, z kolei we wnętrzach utrzymanych w stylu orientalnym królować powinny ornamenty arabskie, marokańskie, indyjskie czy afrykańskie. Nawet jeśli nie zamierzasz urządzać mieszkania w określonym stylu, zawsze możesz wybrać dominujący motyw, np. rośliny, marynistyczne pasy, szachownicę czy zwierzęce printy.

Poszewka dekoracyjna Etno kolorowa

Jeżeli jeszcze się wahasz co do dobrania głównego motywu, lub nie wiesz gdzie znaleźć pasujące do niego poduszki - odwiedź nasz dział Styl.

 

  1. Pamiętaj o bazie kolorystycznej

To jedna z najważniejszych zasad. Porządek kolorystyczny pozwala uniknąć efektu misz-maszu i przytłoczenia. Wybierz jeden kolor, który będzie stanowił bazę kolorystyczną i zastosuj go na wybranej dużej powierzchni – ścianie, podłodze lub dominującym nad całością meblu, np. kanapie czy szafkach kuchennych. Wzory na dodatkach i mniejszych meblach powinny zawierać w sobie kolor bazowy lub nawiązywać do niego – za nasadzie kontrastu, kolorów uzupełniajacych lub monochromii (inny odcień tego samego koloru). Ważne jest, by utrzymywać całość w tej samej tonacji kolorystycznej. Możesz się posłużyć dostępnymi w sklepach wzornikami lub kołami barw.

Niezwykle modnym i ponadczasowym kolorem jest musztardowy, poduszki te cieszą się niezwykłą popularnością. W naszym dziale Kolory możesz wybrać interesującą Cię kolorystykę. Poduszki ze zdjęcia powyżej możesz dobrać w dziale Kolekcja Musztardowa.

 

  1. Stosuj skalowanie

W stosowaniu wzorów we wnętrzach można przyjąć jedną z dwóch strategii: łączyć ze sobą różne desenie (o tym za chwilę) lub wybrać konkretny wzór, ale powielać go w różnej skali. Ten drugi sposób świetnie nadaje się do modelowania pomieszczenia. Stosując różne rozmiary tego samego deseniu, optycznie nadasz wnętrzu głębi. Przykładem mogą być paski: jedną ze ścian możesz wytapetować w grube pasy, a na kanapie ułożyć poduszki ozdobne w cieńsze paski i pled w prążki. Innym pomysłem może być zastosowanie na ścianie dużej naklejki przedstawiającej kwiat, a w elementach dekoracyjnych wzoru w drobną łączkę.

Poszewka musztardowa

Koniecznie przeszukaj dział Wzory i znajdź pattern, który najbardziej pasować będzie do Twojego wystroju.

  1. Łącz umiejętnie różne desenie

Jak łączyć różne wzory?  Przede wszystkim koniecznie należy zachowywać tę samą tonację kolorystyczną. Najlepiej również wybrać jeden wzór dominujący, a pozostałe stosować w dużo mniejszym natężeniu – jako elementy uzupełniające. Zawsze dobrze sprawdzają się również połączenia kształtów owalnych z paskami lub kratą.

Poduszki dekoracyjne turkusowe, kolorowe, egzotyczne liście

Powyższe zestawienie pokazuje jak można łączyć ze sobą poduszki w różnych tonacjach, stylach i wzorach. W tym zestawieniu dominującą barwą jest turkus i zieleń przełamane delikatnie ciepłymi elementami.

 

  1. Nie zapominaj o fakturze

W aranżacji wnętrz kwestia wzorów nie ogranicza się jedynie do płaskich powierzchni. W pośredni sposób dotyczy również wszelkich tłoczeń, faktur i materiałów, takich np. jak włochata poszewka ozdobna, dywan w stylu shaggy czy wszelkie plecionki albo wiklinowe meble. Miej to na uwadze, zwłaszcza, gdy obficie stosujesz desenie. Wówczas każdy „trójwymiarowy materiał” będzie stanowił dodatkowe wzorzyste obciążenie.

 Poszewka dekoracyjna Pastel Pink Aksamit

Aksamitna Poszewka Różowa

Sprawdź jakie są najmodniejsze faktury tutaj.