Wielki błękit. Urządź wnętrza w najmodniejszym kolorze 2020 roku.

16-04-2021

 

Koi zmysły, uspokaja, wzmacnia koncentrację i pobudza kreatywność. Trochę niebieskiego zdecydowanie przyda się nam wszystkim. Podobnego zdania musieli być designerzy Pantone, bo kolorem roku 2020 ogłosili Classic Blue – głęboką, przypominającą zmierzch nieboskłonu, barwę. W jaki sposób wykorzystać ją w domowych aranżacjach i jak w ogóle posługiwać się niebieskim podczas urządzania wnętrz?

 

 

Wielbicieli niebieskiego z pewnością nie trzeba przekonywać do aranżacji w tym kolorze. Mniej zdecydowane osoby powinny pamiętać o tym, że barwa ta wspaniale koi nerwy i odpręża. Rozmaite odcienie niebieskiego warto więc wykorzystać przede wszystkim tam, gdzie na co dzień szukamy relaksu: w sypialni, łazience, ale również w salonie. Niebieskie akcenty dobrze sprawdzą się również w przestrzeni biurowej, domowym gabinecie, w pokoju dziecięcym, a zatem wszędzie tam, gdzie zależy nam na koncentracji, kreatywności, lepszej wydajności umysłu i dobrej komunikacji z innymi – takie właśnie działanie psychologia kolorów przypisuje niebieskiemu.

 

 Jak stosować niebieski we wnętrzach?

Niebieski to jedna z trzech barw podstawowych, dlatego doskonale sprawdza się w roli tła. Ale tutaj uwaga: im ciemniejszy odcień, tym większą uwagę należy poświęcić oświetleniu pomieszczenia. Przykładowo, ogłoszony kolorem roku 2020 Classic Blue to dość ciemna barwa – wpada niemal w granat. Chcąc zastosować ją na ścianie, powinniśmy zadbać o oświetlenie punktowe, które rozjaśni przestrzeń pokoju i sprawi, że kolor jej nie przytłoczy. Warto zwrócić również uwagę na dostęp do światła naturalnego i sam metraż danego pomieszczenia. Mocno doświetlone pokoje dobrze znoszą intensywną obecność kolorów. Niewielkie i ciemne pomieszczenia niebieskie ściany będą tylko optycznie dodatkowo pomniejszać. W roli tła o wiele lepiej sprawdzą się jaśniejsze odcienie, np. błękit lub akwamaryna – ale nawet w takich przypadkach dobrze jest pomalować tylko jedną ścianę. W przypadku przestrzennego i nasłonecznionego pokoju można pomyśleć również o muślinowych firankach, które nadadzą całości jasności, lekkości i pewnego rodzaju niebiańskości.

Zdjęcie: bhg.com

 

Nie tylko tło. Niebieskie poduszki ozdobne, tkaniny i detale

Zarówno Classic Blue, jak i inne odcienie niebieskiego doskonale sprawdzają się również w mniejszej skali – jako kolory dodatków, najlepiej tych tekstylnych. Poduszki ozdobne, zasłony, obicia mebli, narzuty, koce, dywany i chodniki – za pomocą wszystkich tych elementów można przemycić do pokoju nieco koloru. Komponując tego rodzaju niebieskie aranżacje, warto pamiętać o odpowiednich połączeniach kolorystycznych i spójności stylistycznej. Niebieskie dodatki będą się pięknie prezentować w przestrzeniach, w których dominuje biel, beże lub szarości, ale także bardziej intensywne barwy, takie jak żółć, pomarańcz, czerwień, fiolet, a nawet róż.

 

Niebieskie poszewki dekoracyjne

 

Niebieski a style aranżacji wnętrz

 

Łącząc niebieskie detale z surową lub białą cegłą albo ze ścianami pomalowanymi w neutralne barwy, otrzymamy styl minimalistyczny, skandynawski lub nowoczesny. Śmielsze połączenia kolorystyczne, a także ciemne drewno i wzory oraz eleganckie materiały dadzą nam aranżację w stylu orientalnym, art déco lub glamour. Wytworne tekstylia, takie jak skórzane poszewki ozdobne lub ciężkie, aksamitne zasłony możemy również zastąpić ich bawełnianymi, lnianymi czy też płóciennymi odpowiednikami. Wówczas uzyskamy styl bardziej rustykalny – zwłaszcza, gdy tkanina pokryta będzie niebieskimi deseniami przywołującymi na myśl na przykład wzory na bolesławieckiej porcelanie.

 

Niebieska poduszka ozdobna. Sprawdź!


Niebieska poszewka dekoracyjna Skandynawski łoś. Sprawdź!