Wakacyjne aranżacje. Jak wprowadzić do mieszkania trochę lata?

16-04-2021

Do urlopu wciąż daleko, a pogoda za oknem sprawia, że jedyne, o czym jesteś w stanie myśleć, to piaszczysta plaża i drinki z palemką... Pamiętaj, że lato to przede wszystkim stan umysłu. Wystarczy kilka drobnych zmian w aranżacji najbliższej przestrzeni, by stworzyć wymarzony wakacyjny nastrój we własnych czterech kątach.

 

Z wakacyjnymi aranżacjami przestrzeni jest trochę tak, jak z tymi bożonarodzeniowymi – wszystko rozbija się w gruncie rzeczy o dodatki, przede wszystkim tekstylia i drobne elementy dekoracyjne. I to jest bardzo dobra wiadomość, bo niewielkim kosztem można całkowicie odmienić klimat naszych wnętrz. Istnieje również wersja dla bardziej ambitnych: letni wystrój mieszkania można zacząć od odświeżenia ścian i przemalowania ich na jeden z letnich kolorów: biel, piaskowy beż, delikatną żółć lub błękit. Wszystkie te barwy będą świetną bazą dla pozostałych elementów aranżacyjnych.

 

Słoneczna kąpiel w czterech ścianach

 

Jak lato, to przede wszystkim plaża, morze i błękitne niebo! Letni wystój wnętrza nie może obyć się bez nawiązań do słońca, piasku i wody. Warto zainwestować w żółte, beżowe i złote dodatki: ozdobne poduszki, narzuty na kanapę, podkładki pod napoje, a także wazony i inne elementy dekoracyjne. Wybierajmy wszystko, co delikatnie błyszczy, odbija światło, ma w sobie słoneczne refleksy. Miłośnikom wakacji spędzanych na greckich wyspach do gustu z pewnością przypadną wszelkie dodatki w biało-niebieskie motywy.

 

Pamiętajmy, że lato kojarzyć się z lekkością i swobodą. Na te kilka miesięcy pożegnajmy ciężkie zasłony i grube, dekoracyjne tkaniny. Postawmy raczej na zwiewne muślinowe firany, a wybierając ozdobne poszewki na poduszki, sięgajmy po naturalne, „oddychające” tkaniny, takie jak len, płótno czy bawełna. W sypialni, zwłaszcza w upalne, letnie noce, sprawdzi się schładzająca satyna.

 

Poszewki w liście

 

Orient Express, czyli jak błyskawicznie stworzyć wnętrza w stylu orientalnym

 

Wakacje kojarzą się z dalekimi wojażami, podczas których mamy okazje poznać piękno odmiennych kultur i dzikiej przyrody. Namiastkę tego wszystkiego możemy stworzyć również we własnych czterech kątach. Tu z pomocą przychodzą przede wszystkim wzorzyste tekstylia. Wybierając ozdobne poszewki lub poduszki do siedzenia na podłodze, interesować nas powinny wszelkie arabeski, marokańskie desenie i inne orientalne wzory. Warto postawić również na śmiałe zestawienia kolorystyczne – niech przypominają pełne barw indyjskie lub arabskie targi przypraw. Efektu dopełnią kadzidła, świece zapachowe i świeczniki wykonane z barwionego szkła.

Poszewki dekoracyjne orientalne - Ikat z wyspy Bali

Poszewki orientalne Ikat

 

 

Dżungla we własnym domu. Zaproś do siebie nieco zieleni

 

Latem warto otoczyć się również bujną przyrodą. To dobry moment, by na stałe wprowadzić do wnętrz piękne, zielone rośliny: to mogą być zarówno rozłożyste, przywołujące na myśl dziką dżunglę monstery i paprocie, jak i łatwiejszy w utrzymaniu bluszcz czy sukulenty. Nie masz ręki do roślin? Sięgnij po dodatki z wciąż bardzo modnym motywem roślinnym.

Poduszka w liście egzotyczne, kwiaty, monsteraPoduszka w egzotyczne liście i kwiaty

 

Nie mniej ważne: aranżacje balkonowe

 

Szczęśliwi wszyscy, którzy posiadają balkon, choćby ten najmniejszy. Latem można z niego stworzyć prawdziwą rajską oazę. Tu również rządzą przede wszystkim tkaniny: wygodne ozdobne poduszki na wiklinowe fotele, hamaki, meble z palet lub po prostu do siedzenia na ziemi, a także ciepłe pledy do okrycia się wieczorową porą. Balkon warto odpowiednio zabezpieczyć przed deszczem, nadmierną ekspozycją na słońce oraz… wzrokiem sąsiadów. Nie zapominajmy również o kwiatach i zielonych roślinach oraz o dekoracyjnych lampkach i świecach, które pomogą stworzyć magiczny wieczorny nastrój.

Namiot dla dzieci na balkonFot. Pexels